TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 17+ )
Otras preguntas
The Missouri Compromise ended the slave trade, but how was the balance of power maintained?
I'm going into the IB Program for high school next year, and I was just wondering what are some pros and cons of the program. A simple list will be fine. Thank
keisha surveyed a group of people to find their age and shoe size she then graph the ordered pairs (age, Shoe size) for each person which of the scatter plots m
According to John Locke, if the government failed to protect natural rights, what did citizens have a right to do?
Fill in the missing numbers to complete the factorization. Some of the numbers could be negative. Type the numbers in increasing order. x 3 + 2x 2 - x - 2 = (x
what was the most important influence on the American Founders A. Ancient Egyptian hierarchies
Can anyone help me with the process of substitution in Algebra I? It's much appreciated! Here's an example problem [tex]4x+y=-5 2x-y=-1[/tex]
Identify the vertex, axis of symmetry, min/max value, and range of each. Y=-10x20x-15
Suppose you took a trip to the moon. Write a paragraph describing how and why your weight would change. Would your mass change too?
The levels of carbon dioxide are at the highest that they have ever been in the history of the earth. True or false