frankidavis421
frankidavis421
02-09-2021
Mathematics
contestada
better value for 15.3 ounce cereal
Respuesta :
tallabtall123
tallabtall123
02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce
Hope it helps
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 52+ )
Otras preguntas
Which answer choice does not contain any capitalization errors? A. He whined, "this soup is cold." B. "Even mature children," he said, "have no patience for a
Who owned land prior to William Bradford's term? A) individual males B) the church C) the king D) the community
a mother that carries the colorblind allele and a father with normal vision can have children that are only
Ana buys a sweater for $25.60, and it is on sale for 35% off. What is the amount of the discount?
Which statements about the graph of the function f(x) = 2x2 – x – 6 are true? Check all that apply. The domain of the function is . The range of the function is
What are the roots of the equation x2 + 4x - 16 = 0?
which invention was most important in revolutionizing the meat industry?
Read these paragraphs from "The Rightful King of the Britons." So the three rode back to the church. There was the stone, but the sword was missing. "Now, Kay
The possible solutions for earthquake
A triangle is 6 centimeters long and 4 centimeters high. What is the area of the triangle? 12 cm 2 20 cm 2 24 cm 2 48 cm 2